Jak funguje závlaha Kytyček

Rašeliníkové tyče - Kytyčky vyžadují při pravidelné závlaze absolutní minimum vašeho času a úsilí. V případě běžných pokojových podmínek je za pravidelnou závlahu považována časová perioda zhruba každé čtyři až čtrnáct dnů. Čím větší průměr tyčí, tím vysychají pomaleji. Pokud jsou rašeliníkové tyče umístěny ve sklenících s vysokou vzdušnou vlhkostí nebo je vzdušná vlhkost v místnosti zvyšována zvlhčovačem/podmiskou s vodou nebo jsou tyče obklopeny větším počtem rostlin, je časová perioda závlahy ještě delší.

Kytyčky také nabízejí možnost neprodyšné zadní strany, což opět prodlužuje  dobu vysychání.  Rašeliníkové tyče - Kytyčky toto prodloužení doby vysychání řeší neprodyšnou fólií, která je umístěna mezi pletivem a rašeliníkem.  Fólie je dokonale transparentní a pro oko nerušivá. Je možné si zvolit, zda vyrobit Kytyčku s touto "neprodyšnou stěnou" po celé výšce rašeliníkové tyče nebo pouze v její vrchní čtvrtině nebo v její vrchní polovině nebo je možné takto uzavřít tyč ze tří čtvrtin shora. Tato neprodyšná stěna představuje zhruba 38 % z celkového obvodu kulatých rašeliníkových tyčí. U Kytyček řady QUATTRO je možnost umístění neprodyšné fólie na její zadní straně, a to opět buď po celé výšce tyče nebo lze takto částečně uzavřít pouze její části. Možnost neprodyšné zadní strany rašeliníkové tyče si můžete zvolit v jejím konfigurátoru. Pokud plánujete pěstovat své rostliny po celém obvodu tyče tak, že Kytyčka pomalu celá zarůstá a ve finále ji nejde vůbec vidět, tj. tvořit takzvaný "koš",  "neprodyšná stěna" se na rašeliníkovou tyč neumisťuje.

Technické provedení vsaku vody z trychtýře nebo lahve do rašeliníkové tyče bylo po dobu vývoje Kytyček pečlivě a velmi dlouho testováno a byl na něj kladen extrémní důraz. Kytyčky tedy, mimo jiné, řeší bezproblémovou závlahu, a to i v případě, kdy je rašeliník absolutně prosušen. To znamená stav, kdy rašeliník krátkodobě ztrácí svojí schopnost okamžité absorpce vody a dochází k vytékání vody skrz suchý rašeliník do květníku/květináče či na podlahu. Rašeliníkové tyče - Kytyčky tuto uživatelsky nepříjemnou situaci řeší s přehledem.

 

PROVEDENÍ TOP: Závlaha rašeliníkových tyčí - Kytyček v provedení TOP už nemůže být jednodušší a méně náročná na čas! Stačí pouze pár vteřin. Stačí vyndat krycí víčko, nasadit trychtýř (dodáván v ceně) nalít do trychýře vodu a vše ostatní už nechat na Kytyčkách. Zkrátka stačí vodu nalít a jít! Voda do tyče vsakuje postupně odshora, a to z jejího středu na vrcholu Kytyčky. Dochází tak k ROVNOMĚRNÉMU zavlhčení tyče, a to po celém obvodu a délce tyče. Přesně dané množství vody (dodáváno v podrobném návodu ke Kytyčkám) zabezpečí prosak od samotného vrcholu a po celé délce rašeliníkové tyče za pár desítek minut (HOBBY a QUATTRO) až pár hodin (PROFI) dle velikosti (průměru) tyče. Po vsaku vody z trychtýře do Kytyčky se trychtýř vytáhne a opět nasadí krycí víčko. Chci mrknout na všechny rašeliníkové tyče v provedení TOP – zavlažování trychtýřem.

PROVEDENÍ LIGHT: Závlaha rašeliníkových tyčí - Kytyček v provedení LIGHT je stále velmi jednoduchá. Pouze se závlaha nevyhne přenášení vodního dispenzoru v podobě zavlažovací lahve (dodávána v ceně) od kohoutku s vodou k vršku tyče. Kytyčky v provedení LIGHT jsou zakončeny kónickou prohlubní v rašeliníku pro přesné usazení této zavlažovací lahve. Voda vsakuje do rašeliníkových tyčí postupně z jejího vrcholu. Dochází opět k ROVNOMĚRNÉMU zavlhčení tyče, a to po celém obvodu a délce tyče. U rašeliníkových tyčí větších průměru může, ale nemusí, docházet k menšímu provlhčení tyče cca 2 cm od vrcholu tyče. Přesně dané množství vody (dodáváno v podrobném návodu ke Kytyčkám) zabezpečí vsak vody za pár desítek minut (HOBBY a QUATTRO) až pár hodin (PROFI) dle velikosti (průměru) rašeliníkové tyče. Po vsaku vody ze zavlažovací lahve je možné lahev na Kytyčce ponechat, pokud esteticky neruší vzhled nebo ji jednoduše sundat a uschovat pro další závlahu. Chci mrknout na všechny rašeliníkové tyče provedení LIGHT – zavlažování lahví.

Pozn.: Do Kytyček doporučujeme užívat destilovanou nebo filtrovanou vodu bez přidávání hnojiva. Příliš tvrdá voda, voda s příměsí hnojiva nebo nefiltrovaná voda z vodovodního řádu může za nějaký čas na rašeliníkové části Kytyčky způsobit barevný odklon od původní barvy rašeliníku.

Závlaha rašeliníkových tyčí trychtýřem a lahví