Díky jedinečnému řešení podzemní části rašeliníkových tyčí - Kytyček (stojan nebo zápich) se sázení rostlin stává dokonalým relaxem a potěchou. Díky variabilní výšce stojanu nebo zápichu, který lze jednoduše zvolit v konfigurátoru Kytyček, je vždy zabezpečeno, že stojan/zápich bude zcela schován v substrátu a rašeliníková část tyče bude nad úrovní substrátu. Toto řešení různě vysokých stojanů nebo zápichů je u rašeliníkových tyčí neoddiskutovatelnou výhodou a exkluzivitou, kterou nabízejí pouze Kytyčky. Rašeliník by se totiž nikdy ve větších shlucích neměl dostávat do substrátu ke kořenům rostliny, kdy při jeho absorpci vodou může způsobit vážné poškození kořenů.
SÁZENÍ SE STOJANEM: Pokud se k rašeliníkové tyči se stojanem sází zakořeněné řízky nebo již vzrostlejší rostlina, kdy lze z kořenového balu bez problému vyklepat starý vyžilý substrát, je umístění rostliny do květníku/květináče s Kytyčkou naprosto bezproblémové. Kytyčka se jednoduše postaví na dno květníku/květináče, přidá se potřebná výše drenážního materiálu, přidá se rostlina a substrát. Tím že rašeliníková tyč se stojanem stojí naprosto samostatně také mimo květník, tj. bez dodatečné opory substrátem, je práce se sázením rostlin pohodlná a jednoduchá. Obě ruce jsou tak volné k sázení.
Při zasazení rostliny a Kytyčky se stojanem by mělo být vždy dosaženo toho, že stojan je zcela skryt v substrátu a rašeliníková část Kytyčky je nad substrátem.
Tip: rostliny ke Kytyčce můžete přidávat také tak, že si Kytyčku nejdříve horizontálně položíte. Postupně přidáváte rostliny, které ke Kytyčce přichytáváte fixační páskou. Poté co máte celé aranžmá hotové, nasunete na stále ležící rašeliníkovou tyč s rostlinami květník. Poté rašeliníkovou tyče s rostlinami a nasunutým květníkem spolu postavíte. Poté přidáte drenážní vrstvu a substrát, případně pěstební médium pro semihydro pěstování.
SÁZENÍ SE ZÁPICHEM: Pokud je potřebné použít rašeliníkovou tyč se zápichem s ostřím, Kytyčka se opatrně zapíchne do substrátu k rostlině tak, aby došlo k minimálnímu poškození kořenů. Při zapíchnutí rašeliníkové tyče s ostřím k rostlině by mělo být vždy dosaženo toho, že je zápich zcela skryt v substrátu a rašeliníková část Kytyčky je nad substrátem.
Doporučení: Pokud u stojanu nebo zápichu máte pochybnosti co do výšky, je vždy lepší přiklonit se v konfigurátoru sestavování Kytyčky k menší výšce tak, aby stojan nebo zápich nikdy nevyčníval nad úroveň substrátu (stojan nebo zápich by nikdy po zasazení neměl být viditelný). Pokud stojan nebo zápich bude kratší a rašeliník se dostane například maximálně cca 1 cm pod úroveň substrátu, nevznikne žádný problém. Takto malý přesah rašeliníku do substrátu případné přemokření u kořenů rostliny nezpůsobí. Více o tom, jak zvolit správnou výšku stojanu s podstavou a zápichu s ostřím.
Tip: závlaha Kytyček se provádí vždy až po zasazení rašeliníkové tyče s rostlinou.
Tip: pokud bude rašeliníková tyč - Kytyčka s rostlinou sázena s větším časovým odstupem od doručení a Kytyčka bude absolutně suchá, před umístěním do květníku/květináče s rostlinou ji lze po celé délce velmi jemně osprchovat a nechat vykapat. Úvodní řádná závlaha bude snadnější a rychlejší.
Tip: již vzrostlejší rostliny, které narostly bez opory a volně visely nebo se plazily, se na začátku ke Kytyčce opatrně vhodným způsobem přichytí. Poté se již rostlina přichytí sama svými vzdušnými kořeny. Pro vhodné přichycení rostliny přejděte na produkt fixační páska. Je to úžasný pomocník!
Pozn.: Při proceduře sázení rašeliníkové tyče se stojanem dbejte na to, aby se pod kruhovou podstavu stojanu nedostaly kamínky drenážního materiálu.
Pozn.: Při sázení rašeliníkové tyče se zápichem s ostřím, kdy se Kytyčka do květníku k rostlině pouze zapíchne bez přesazování, je doporučeno zvážit budoucí nastavování rašeliníkové tyče do větší výšky. Kytyčky s ostřím doporučujeme pouze v kombinaci s Kytyčkami HOBBY 5 (průměr 5 cm) do výšky 50 cm. Vždy ale záleží na konkrétní situaci (druh substrátu, prorůst kořenového balu) a samozřejmě je vždycky možné dodatečné jištění.
Pozn.: Ojediněle se může stát, že se přesazuje rostlina, na kterou se s přesazováním opomnělo a květník/květináč je již prorostlý kořeny tak, že tvoří jeden kompaktní celek, ze kterého nelze vyklepat žádný vyžilý substrát. Nelze tak zmenšit objem kořenového balu (kořenový bal je tvarově identickou kopií květníku). I takové situace Kytyčky dokáží vyřešit, a to v provedení s odnímatelným stojanem/zápichem, který se nejdříve ze základní Kytyčky vyšroubuje. Poté je možné velmi opatrně nejlépe co nejblíže středu kořenového balu vytvořit díru, kterou se prostrčí trubička stojanu. Rostlina se se stojanem usadí do květníku. Až poté se do stojanu opatrně našroubuje rašeliníková tyč. Nutno podotknout, že v těchto extrémních případech není možné rašeliníkové tyči ponechat stabilizační šraňky. Základní tyč by totiž nebylo možné do již zasazeného stojanu s rostlinou našroubovat. Konfigurátor Kytyček nabízí možnost stabilizační šraňky na rašeliníkových tyčích neumisťovat, nicméně tuto možnost doporučujeme pouze v těchto ojedinělých krajních případech. Šraňky jsou kromě stojanu významným prvkem pro bezvadnou stabilitu, zejména při větších výškách rašeliníkových tyčí. Při odstranění stabilizačních šraňků je nutné vždy přihlédnout k aktuálnímu stavu – k výšce tyče, hutnosti substrátu, prorůstu kořenového balu – a Kytyčky případně, zejména při větších výškách, dodatečně jistit podepřením.